Витрачено коштів, грн 0.00 грн

Бізнес на ШВЛ у розпал епідемії: маржі, лідери, схеми

biznes-na-shvl-u-rozpal-epidemiji-marzhi-lideri-sxemi

Ольга Прокопишина, «Наші гроші»


Лідерами ринку стали фірми, пов’язані з Фісталем, який мав бізнес з двоюрідним братом голови парламентського комітету з питань здоров’я нації Радуцького.

У 2020 році в системі «Прозорро» були оприлюднені дані про закупівлі 1 794 апаратів штучної вентиляції легень на загальну суму 1,28 млрд грн. (скачати всі дані у форматі ексель).

Закупівлі ШВЛів проводились за пом’якшеними для замовників правилами після того, як президент Володимир Зеленський у березні 2020 року підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)». Цей закон звільнив імпортерів ліків, медзасобів та медобладнання від сплати ввізного мита, також на товари скасували податок на додану вартість. А бюджетним установам – замовникам медобладнання дозволили проводити закупівлі поза системою «Прозорро». Замовник має лише оприлюднити на «Прозорро» договір про закупівлю, всі додатки до нього, та звіт про його виконання. Проте і до цих вимог закупівельники поставились легковажно.

У більшості випадків місцеві органи влади, лікарні та галузеві бюджетні установи у публікаціях в «Прозорро» обмежились лише назвою моделі ШВЛ, не зазначаючи комплектації апарату, що суттєво ускладнює аналіз його закупівельної ціни. А інколи не вказували навіть марку ШВЛ ,   не завантажували договори чи забували специфікації до них. Чи настільки поспіхом оформляли папери, що плутали назви компаній-постачальників. Наприклад, у договорі на закупівлю апарата ШВЛ  ZXH-600 для Новомосковської центральної регіональної лікарні інтенсивного лікування  з ТОВ «Медгрант» у шапці договору зазначена компанія ТОВ «Мед Інкорд», а в хвості – реквізити «Медгранту» та підпис його директора.

Закупівля ШВЛ напряму з ковідного Фонду

На цьому фоні набагато краще була проведена закупівля ШВЛ, що була напряму оплачена безпосередньо з Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19 (далі Фонд). Йдеться про закупівлю 200 апаратів S1500 на суму 84 млн гривень (дані Міністерства фінансів), які  1 та 23 жовтня придбало держпідприємство «Медичні Закупівлі України» (спеціалізується на централізованих закупівлях для потреб МОЗу).  Ціна одного апарату від постачальника ТОВ «Медхолдінг» склала 420 тис гривень.

Ціна виглядає притомною, однак точна база для порівняння відсутня.

Справа в тім, що саме таких апаратів в Україну більше ніхто не ввозив. За даними «Наших грошей», «Медхолдінг» розмитнив дві сотні апаратів за ціною 388392 тис грн. Тобто маржа склала всього 6-7%, що вкладається у межі розумного.

За кордоном ціна апаратів була вища. В липні 2020 року компанія «Crown Healthcare Equipment Ltd» (Британія) писала на своїй фбук-сторінці, що роздрібна ціна апаратів S1500 становить $60 тис (1,70 млн грн.), а ціна розпродажу – $20 тис (567 тис грн.). Тобто ціна розпродажу на третину вища від договірної ціни «Медзакупівель».

Найпопулярніші ШВЛ на закупівлях-2020:  

  1. S різних модифікацій (406 штук на 220,42 млн грн) від шведської фірми Brightfield, що належить українцю і насправді виготовляє апарати на заводі «Nanjing Superstar Medical Equipment Co., Ltd.» в Китаї;
  2. Monnal (244 штук на 175,32 млн грн), виробництва французької компанії Air Liquide;
  3. Ювент (176 штук на 104,14 млн грн), українського виробника «Ютас»;
  4. V8600 (143 штуки на 104,64 млн грн), американського виробника Oricare;
  5. Hamilton (139 штук на 152,63 млн грн), швейцарської фірми Hamilton Medical;
  6. Servoi (41 штука на 86,00 млн грн), марка шведського концерну Getinge Group.

Постачанням апаратів ШВЛ для бюджетних установ, місцевих органів влади та лікарень у 2020 році займались близько сотні ФОПів, 83 компаній у формі ТОВ та декілька ПП.

Топ-10 продавців апаратів за сумою контрактів:

КомпаніяСума контрактів, грн
ТОВ «Медхолдінг»138 553 790
ТОВ «Ксенко»132 766 906
ТОВ «Глобалмедгруп»120 689 218
ТОВ «Медгарант»87 406 745
ТОВ «Сучасна лікарня»83 243 044
ТОВ «Лаб-Сервіс»59 698 160
ТОВ «Здраво»54 177 318
ТОВ «Мед Ексім»47 999 848
ТОВ «Білімед»35 261 254
ТОВ «Медсервісгруп»29 719 027
ТОВ «Медбаланс»29 098 976

У десятці лідерів присутні чотири фірми, що мають зв’язки з оточенням відомого бізнесмена Германа Фісталя, який у свою чергу мав бізнес з двоюрідним братом впливового нардепа від «Слуги народу» Михайла Радуцького. «Глобалмедгруп», «Медгарант», «Сучасна лікарня» та «Білімед» отримали контракти щонайменше на 327 млн грн, тобто чверть усіх бюджетних підрядів.

Ще 187 млн грн отримали фірми «Медхолдінг» та «Мед Ексім», пов’язані з таким собі Сергієм Шевцовим, що і постачав ШВЛи для держави за кошти з “ковідного” Фонду.

Докладніше про зв’язки тут:

Ювент – успіх вітчизняного виробника

Окремо відмітимо національного виробника. В минулому році бюджетні установи в Україні закупили 176 апаратів ШВЛ «Ювент» виробництва компанії «Ютас» різних модифікацій на 104,14 млн грн Здебільшого ШВЛи «Ютаса» реалізовувались установам через посередників.. Безпосередньо сам  «Ютас» в минулому році продав три апарати на 1,89 млн гривень, та ще 11 млн грн отримав на  послуги з ремонту обладнання.

ТОВ «Компанія «Ютас» Олександра Іщенка заснована у  1996 році,  розробляє, виробляє, реалізує та обслуговує складну електронну медичну техніку.  Компанія є серійним виробником ряду «високоінтелектуального» електронного обладнання: апаратів ШВЛ, апаратів для здійснення моніторингу пацієнта, електрокардіографів тощо. Продукція «Ютаса» застосовується в реанімаційних, хірургічних та пологових відділеннях медзакладів, у машинах швидкої допомоги, при контролі та діагностиці дихальної та серцево-судинної системи пацієнтів. Компанія працює через представництва у 30 країнах світу.

За даними «Наших грошей», також в Україні налагодило виробництво ШВЛів одне з підприємств «Укроборонпрому». Однак у відкритих джерелах наразі відсутні дані про його реалізацію на території нашої країни.

Прямі та непрямі контракти на імпорті ШВЛів

В минулому році в Україну імпортували апарати ШВЛ як за прямими контрактами з виробниками, так і за непрямими договорами. У випадках імпорту за прямим контрактом спостерігається велика різниця між митною вартістю апарата та його закупівельною ціною для бюджетної установи. Тендерна ціна інколи в 2-3 рази вище за вказану імпортером вартість ШВЛів на кордоні.

Завезені за непрямими контрактами апарати ШВЛ надходили бюджетним установам здебільшого за митною ціною, або навіть дешевше від ціни розмитнення. Випадки імпорту за ціною набагато меншою від прямих контрактів траплялись значно рідше.

При цьому розліт закупівельних цін у різних лікарнях іноді був двократним. Як вже говорилось вище, лікарні не вказували докладні специфікації придбаних ШВЛів, тому порівняти їх між собою на основі даних лише “Прозорро” – неможливо.

Однак правоохоронним органам відомо про проблеми, пов’язані з поставками ШВЛ: