Витрачено коштів, грн 0.00 грн

У районних центрах на Київщині закуповувалися медичні маски у підприємств з «сумнівною» репутацією по завищеним цінам

u-rajonnyh-tsentrah-na-kyyivshhyni-zakupovuvalysya-medychni-masky-u-pidpryyemstv-z-sumnivnoyu-reputatsiyeyu-po-zavyshhenym-tsinam

Влад Боднар

На початку карантину у березні-квітні, коли медичні маски були у дефіциті, держустанови закуповували маски у компаній з не найкращою репутацією та по цінам, які були вище ринкової на той момент. Через це якість масок була не завжди відповідною медичним нормам та ймовірно відбувалось недоцільне витрачання бюджетних коштів через завищені ціни.

Ми проаналізуємо закупівлі місцевих органів самоврядування у Київській області та покажемо ті закупки, які викликали у нас інтерес. Інформацію наша редакція брала з відкритих джерел: відповіді на запити, Prozorro, YouControl.

Богуслав

Богуславська центральна районна лікарня два рази закупляла  маски у ПП «Украгропродукт»:

1)      9 червня 2020 року за 3 750 гривень придбано 500 штук масок – 7,5 гривень за одну одиницю.

2)      10 вересня 2020 року за 5 100 гривень придбано 1000 штук масок – 5,1 гривня за одну одиницю

ПП «Украгропродукт» має основний вид діяльності: “46.90 неспеціалізована оптова торгівля”. Наявність «загальних» видів діяльності може свідчити про те, що діяльність контрагента не спрямована на досягнення реальних результатів господарських операцій і має ознаки фіктивності.

Непоодинокими є випадки, коли компанії обирають види діяльності «загального» характеру, для прикриття недобросовісної діяльності. Співробітництво з таким контрагентом може мати негативні фінансові наслідки, тому потребує належної уваги. Підприємство приймало участь у 172 закупівлях, з яких перемогло у 168. Торгує ПП «Украгропродукт» переважно захисною продукцією від COVID-19

Чому медичні маски Богуславська центральна районна лікарня придбала у ПП «Украгропродукт», нашій редакції пояснив цей комунальний заклад так:

«При закупівлі масок медичних було проведено моніторинг цін постачальників у мережі інтернет (в т.ч. і на Prozorro Market). ПП «Украгропродукт» запропонувало медичні маски по ціні 7,50 гривень (травень 2020 року) та 5,10 гривень (серпень 2020 року), що були значно нижчими від запропонованих товарів іншими постачальниками. Під час постачання товару постачальником було надано сертифікати якості про відповідність товару санітарним вимогам та документи про реєстрацію даного медичного виробу в Україні. Ознак фіктивності  та недобросовісної діяльності наше підприємство з боку ПП «Украгропродукт» не вбачає»

Але знайти маски по дешевшій ціні можна було. Наприклад, 9 червня 2020 року КНП ВРР «Володарська РЛ» уклала договір на поставку 1000 масок по 5 гривень за маску на загальну суму без ПДВ 5 000 гривень

18 вересня 2020 року лікарня придбала за 6000 гривень 1500 масок (4 гривні штука) у ТОВ «Тетафарм». Повноваження керівника підприємства мають такі обмеження: укладення договорів на суму більше 300 000 гривень. Відповідно до статті 241 Цивільного кодексу України, правочин, вчинений представником з перевищенням повноважень (наприклад, при укладанні договору на суму вище допустимої, без отримання необхідних внутрішніх погоджень тощо), створює юридичні наслідки для особи, яку він представляє, лише у разі наступного схвалення нею цього правочину. У разі несхвалення, такий правочин може бути визнано недійсним. Тому обмеження повноважень керівників або підписантів юридичної особи є фактором, який потребує особливої уваги.

На карті коронавірусних закупівель бачимо, що Богуславська центральна районна лікарня робила закупівлі на невеликі суми. Найбільша закупка – придбання у липні 2020 року дезінфікуючих засобів за 30 498 гривень у ТОВ «Промодез».

Бровари

Виконавчий комітет Броварської міської ради придбав 10 000 марлевих масок за 64 800 гривень (6,48 гривень одна маска) у ТОВ «Укрмедтекстиль». Це підприємство має 74 видів діяльності. Широкий перелік видів діяльності може свідчити про те, що діяльність контрагента не спрямована на досягнення реальних результатів господарських операцій і має ознаки фіктивності.

Непоодинокими є випадки, коли компанії обирають широкий перелік видів діяльності, для прикриття недобросовісної діяльності. За останній рік п’ять разів змінювався склад засновників та бенефіціарів підприємства. Стабільність роботи контрагента є запорукою успішної співпраці з ним. При цьому, часті зміни в установчих документах (зокрема, пов’язані із зміною його найменування, місцезнаходження, структури власності, керівників та напрямів діяльності) може вказувати на відсутність такої стабільності. Наприклад, часта зміна місцезнаходження компанії може бути ознакою переховування від контролюючих органів та перевірок, а часта зміна найменування може свідчити на спроби «очищення» репутації

–  Станом на 20 серпня 2020 року провівши моніторинг ціни за одиницю, наявної кількості та паспорту якості товару, враховуючи обмежені терміни поставки товару прийнято рішення здійснити закупівлю захисних марлевих чотиришарових масок у ТОВ «Укрмедтекстиль». Це підприємство виконало умови договору своєчасно та в повному обсязі поставивши товар згідно товарно-транспортної накладної 27 серпня 2020 року. Оскільки визначення ознак фіктивності господарської діяльності не входить до компетенції органів місцевого самоврядування, то при придбанні масок керувалися ознаками якості та вартості необхідного товару, – зазначив виконком Броварської міської ради

Завдяки карті коронавірусних закупівель, ми побачили, що виконавчий комітет Броварської міської ради 5 травня 2020 року уклав договір з ТОВ «ВТО «Укрєврохім» на поставку дезінфекційних засобів на суму 100 200 гривень. Один з кінцевих бенефіціарних власників ТОВ «ВТО «Укрєврохім» прописаний на тимчасово окупованій території у Донецьку

Відділ охорони здоров’я Броварської міської ради купляла 10 000 марлевих масок за 106 000 гривень (10,60 гривень штука) у ПрАТ «Трикотажна фабрика «Роза». Це велике підприємство зі сотнями мільйонів гривень обороту. У 1999 році підприємство мало торгові стосунки з КНДР.

 

–  Чому ми мали торгові відносини з КНДР у 1998 році, ми сказати не можемо, тому що документи такої давності у нас в архіві не зберігаються, – повідомили у прес-службі ПрАТ «Трикотажна фабрика «Роза».

Іванків

Відділ культури, національностей, релігій, молоді та спорту Іванківської РДА купляв за 4990 гривень 1000 штук медичних масок (4,99 гривень за штуку) у ТОВ «МК Медгруп».

Це підприємство є фігурантом кримінальної справи, де йде мова про ухилення від сплати податків. ТОВ «МК Медгруп» має негативний досвід участі у тендерах. З 1826 закупівель, підприємство перемогло лише у 853.

Дискваліфіковане з аукціонів  підприємство ТОВ «МК Медгруп» було більше сотні разів

– Основними критеріями при придбанні медичних масок відділом культури, національностей, релігій, молоді та спорту Іванківської РДА у ТОВ «МК Медгруп» була ціна та наявність сертифікату відповідності, – зазначила в.о. голови Іванківської РДА Марина Бесчастна

 

Кагарлик

Відділ культури, молоді та спорту Кагарлицької РДА за літо 2020 року придбав 270 штук масок за 2 193 гривень у комунального підприємства «Кагарлицька центральна районна аптека №9».

Це підприємство «засвітилось» у корупційних діях керівництва КП «Кагарлицька ЦРА №9», яке незаконно нараховували собі премії. Також, підприємство має 0 гривень у статутному капіталі, хоч фінансові операції проводить постійно. У 2016 році Кагарлицька районна рада на сесії вирішила сформувати капітал КП «Кагарлицька ЦРА №9», але згодом нічого цього зроблено не було. Відсутність статутного капіталу у комунальному підприємстві не є порушенням, на відміну приватним підприємствам.

Переяслав

17 квітня 2020 року виконком Переяславська міська рада придбала 7 000 штук масок за 140 000 гривень. Кожна маска обійшлася бюджету у 20 гривень. Недешева ціна за маску обумовлено тим, що це початок карантину і масок було ще мало, тому й ціни були значно вище. Придбали ці медичні маски у ТОВ «Атон-Торг». Як і кілька попередніх фірм, ТОВ «Атон-Торг» є фігурантом кримінальної справи, де фігурує у несплаті податків.

ТОВ «Атом-Торг» було дискваліфіковане не менше, ніж 60% оцінених пропозицій. Дискваліфікація учасника публічних закупівель може відбутися якщо учасник не відповідає кваліфікаційним критеріям або не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником. Часті дискваліфікації можуть свідчити про не системність та погано налагоджені процеси у учасника торгів, або про те, що учасник є прикриттям для іншого учасника (бере участь для імітації конкуренції, відмовляється від перемоги на користь іншого учасника або взагалі не готує тендерну документацію).

–  Перед укладанням договору з ТОВ «Атом-Торг» у телефонному режимі, а також на сайтах різних джерел вивчали цінові пропозиції і обрали найбільш вигідну. Зазначимо, що на початку пандемії пропозицій було не так багато, дуже важко було знайти постачальника, який міг би в найкоротші терміни поставити велику кількість масок. На початку виникнення пандемії ціни на маски зросли у два рази. На даний час ціна за одну маску від 7 гривень, а на початку пандемії ціна за одну маску була 20 гривень в кращому випадку. Під час проведення попередніх переговорів щодо закупівлі ТОВ «Атон-Торг» надало зразок масок, який було узгоджено з лікарнею, – відповіли нам у Переяславській міській раді

На карті коронавірусних закупівель бачимо, що виконком Переяславської міської ради у ТОВ «Атон-Торг» закупили не тільки маски, а ще захисні костюми на суму 290 000 гривень.

 

Яготин

Виконком Яготинської міської ради придбав 1 квітня 2020 року 30 штук медичних масок по «космічній» ціні по 70 гривень за штуку у ТОВ «Аптечка». Ще раз у цього підприємства виконком придбав 20 масок 20 травня 2020 року вже по нормальній ціні по 5,60 гривень за штуку. ТОВ «Аптечка» можна сміливо назвати підприємством-рекордсменом по кількості відкритих КВЕДів – 151. Тобто, це підприємство може займатися всім: надавати послуги таксі, друкувати газети, виробляти іграшки тощо.  Приймало підприємство участь у мілких 9 тендерах й у всіх перемогло.

–  ТОВ «Аптечка» є закладом охорони здоров’я, основним завданням якого є забезпечення населення, закладів охорони здоров’я, підприємств, установ і організацій лікарськими засобами та виробами медичного призначення. Цей заклад знаходиться в місті Яготині. Станом на 1 квітня 2020 року придбати захисні маски , з метою термінового захисту працівників від гострого респіраторного захворювання COVID-19, не було можливості по всій території України. Цінова політика на засоби захисту була значно вищою, ніж на даний час, – зазначив в.о. міського голови Сергій Овчаренко

Керманичі Яготина виходили з тієї логіки, щоб не шукати по всій Україні ті маски, коли вони потрібні вже і зараз, то простіше всього біло піти в аптеку і одразу їх купити, яка б там не була ціна на них. Але на той день, коли вони придбали маски, можна було їх купити значно дешевше.

Для порівняння, 1 квітня 2020 року «Київтеплоенерго» уклало договір з ТОВ «Швейне об’єднання «Робочий стиль» на поставку 50 000 масок по 8,75 гривень за маску на загальну суму з ПДВ 525 000 гривень. По тій ж самій ціні за одну маску (8,75 гривень) «Київтеплоенерго» придбав маски 20 березня 2020 року у ТОВ «УМТК Трейд». Тоді уклали договір на поставку 30 000 масок на загальну суму з ПДВ 315 000 гривень.

Як бачимо, основними критеріями при виборі постачальника медичних масок – це наявність самих масок у необхідній кількості та сертифікат на продукцію. А вже хто саме продає ті маски та чи по адекватній ціні – замовників не завжди цікавить.

 

“Публікація стала можливою завдяки фінансовій підтримці British Embassy Kyiv в рамках проекту “Антикорупційні розслідування закупівель COVID-19 у 4 пілотних регіонах на основі інтерактивної карти”, який виконує Антикорупційний штаб. Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.”